Trápí vás nadýmání, bolesti břicha po každém jídle, průjem, občas zase zácpa, nevolnosti? Nejste fyzicky ani psychicky v pohodě a trvá to na váš vkus už příliš dlouho? Je čas se nechat pořádně vyšetřit, na vině může být nesnášenlivost lepku neboli celiakie.
Celiakie se jmenuje nemoc, při níž sliznice tenkého střeva reaguje na lepek autoimunitním zánětem a ten způsobuje otoky a ničení slizničních klků a mikroklků. Tím se zmenšuje povrch tenkého střeva a jeho schopnost trávit a vstřebávat živiny. Nemocný neprospívá, navíc neustálými zažívacími obtížemi a častými průjmy dochází k výraznému úbytku hmotnosti. Celiaci trpí nechutenstvím, typické jsou objemné a zapáchající stolice u dětí. Celiakie má i řadu jiných projevů: chudokrevnost, osteoporózu (řídnutí kostí), v ústech se často tvoří afty, po těle vyrážka podobná kopřivce, zvyšuje se duševní nepohoda, lidé jsou nervózní, trpí úzkostmi a depresemi. Děti se nedokážou soustředit, jsou mrzuté, plačtivé, mají potíže ve škole, opožďují se za svými vrstevníky v růstu.
Nemoc se může hlásit i kazivostí zubů
Svými pestrými projevy se na nemoc často přichází pozdě, v nejhorším případě je již nevratně poškozená střevní sliznice a výrazné zmenšení její plochy. Obvykle dříve se na nemoc přijde u dětí, které začnou mít potíže brzy po prvním zařazení lepku do stravy, u dospělých může nemoc propuknout kdykoli, často se to stává po extrémní zátěži (nemoc, stres, těhotenství) a projevit se může i zcela netypicky, třeba vysokou kazivostí zubů, bolestmi kloubů, silnou únavou, způsobovat může neplodnost u mužů i žen a spontánní potraty.
Jaké vyšetření prokáže diagnózu
Stačí jedna biopsie tenkého střeva, která odhalí stupeň poškození střevní sliznice. Potvrzení diagnózy určí specifické protilátky v krvi. Pak je nemocnému nasazena bezlepková dieta a kontroluje se zdravotní stav při dietě. Ta je již doživotní, protože při vysazení diety se stav okamžitě výrazně zhoršuje.
Co je vlastně lepek a kde nám hrozí?
Jde o komplex bílkovin, které se nacházejí v části obalu zrn obilovin, jako jsou pšenice, žito, ječmen a oves. Lepek proto obsahují všechny druhy pečiva, najdeme ho v těstovinách, sušenkách, cereáliích, ovšem lepek se ve stopových množstvích vyskytuje i v polotovarech, třeba v kroketách, hranolkách, ve zmrzlině, čokoládě, ale i v kečupu, hořčici, pudinku a řadě dalších potravin. Protože jediným účinným lékem na celiakii je naprosté vyloučení lepku z potravy, musíte se zaměřit na výhradně bezlepkové potraviny, které mají označení gluten free, bez lepku. Pečlivě sledujte složení výrobků!