Chcete, aby vaše průmyslové váhy dobře vážily? Starejte se o snímače zatížení. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a vaše vážní zařízení bude v dobré kondici dlouhá léta.
Pod pojmem “průmyslová váha” se mohou skrývat robustní vážní systémy, jako jsou silniční váhy, dopravníkové váhy nebo váhy pro vážení sil a nádrží, ale také citlivé plošinové váhy, můstkové váhy nebo váhy laboratorní. Všechny tyto vážní systémy spojuje jedno jediné - jsou osazeny tenzometrickými snímači, bez kterých by váhy nevážily. Aby snímače pracovaly tak, jak mají a nedocházelo k jejich poškození, je dobré vědět, jak se o ně starat a co jim škodí.
Tenzometrické snímače a jak se o ně starat
Přestože si myslíte, že je váš vážní systém masivní a odolný, tenzometrické snímače jsou citlivé a jakmile dojde k jejich poškození, není možné je opravit, dají se pouze vyměnit za nové. Proto je pro správnou funkci snímačů důležité dodržovat několik pravidel.
- Vždy vyberte správný typ snímače pro daný vážní systém (snímače mohou být ohybové, tlakové, střihové, single-point, snímače typu S-typ atd.). Pokud se v této oblasti neorientujete, oslovte společnost Manat specializující se na prodej tenzometrických snímačů zatížení a nechte si s výběrem poradit.
- Snímač vybírejte podle toho, v jakém prostředí je/bude vážní systém provozován (důležité je krytí IP) a jaké vlivy na něj budou působit.
- Vždy zvažte vhodnou kapacitu a třídu přesnosti snímače.
- Myslete na to, že snímač by měl být adekvátně chráněn před přetížením i před mechanickým poškozením.
- Rázy a šoky mohou snímače poškodit.
- Při instalaci snímače musí být povrch pevný, rovný a s potřebnou povrchovou úpravou, pro montáž je potřeba používat šrouby s předepsaným momentem a důležitá je i kvalita sjednocovací krabice.
- Provádějte průběžnou kontrolu snímačů, kontrolu před a po sezóně i kontrolu po výrazných povětrnostních projevech, jako jsou seismické aktivity, elektrické bouře nebo záplavy.
- Kontrolujte, zda snímač nebo vážní systém nejsou napadeny korozí.
- Nevystavujte snímač vyšší kapacitě váživosti, než na kterou je konstruován.
- Při manipulaci vám snímač nesmí spadnout na podlahu.
- Používejte ochranu kabelů.
- V blízkosti snímačů neprovádějte svařovací práce.
- Nevyvíjejte tlak na závitové sestavy, matice a šrouby.
- Nezkracujte kabel snímače (pokud to není opravdu nutné).
- Nedovolte, aby snímač elektricky propojoval kovové konstrukce, použijte případně zemnící kabel.
- Snímač připojujte vždy jen na předepsané napájecí napětí.
- Nevystavujte snímač teplotám vyšším nebo nižším, než jsou teploty provozní.
- Hlídejte, aby se kolem tenzometrického snímače nehromadily nečistoty nebo voda.
Mohlo by se hodit: Využívejte výhody softwaru pro vážní systémy
Pokud se přeci jen stane, že dojde k poškození snímače, bývají nejčastějším důvodem průnik vody do kabelu nebo samotného tělesa snímače, případně jeho přetížení. Pokud budete provádět pravidelnou kontrolu stavu snímače, můžete se vyhnout pozdějším nepříjemnostem, které způsobí odstávka celého průmyslového vážního systému.