Křečové žíly na nohou se v evropských zemích vyskytují u 20 - 30 % mužů a 40 - 50 % žen. Léčba by měla začít od prvních náznaků. Mezi moderní způsoby léčby křečových žil se řadí laserové ošetření.
Většina nemocných má problémy zejména z estetického hlediska. Neléčené křečové žíly však postupem času mohou přejít v chronickou žilní nedostatečnost se sklonem k trombózám, bércovým vředům nebo onemocnění lymfatického systému.
Jak vznikají křečové žíly?
Křečové žíly jsou z 90 % nemocí vázanou na genetiku. Žilní soustava dolních končetin se skládá z hlubokého a povrchového systému. Je vybavena množstvím chlopní, které umožňují tok krve směrem k srdci. Povrchní žilní systém je spojen s hlubokými žilami pomocí spojek, které se nazývají perforátory.
Pokud chlopně nefungují, začínají se rozvíjet křečové žíly. Krev není řádné odčerpána, proudí zpět a vzniká tzv. reflux. V žilách dolních končetin se hromadí krev a kvůli vzniklému přetlaku se postupně rozšiřují. Výsledkem je obraz žilní nedostatečnosti.
Nejčastější příznaky křečových žil
● noční křeče,
● pálení a brnění, někdy až bolest,
● pocit unavených a těžkých nohou.
Odstranění křečových žil pomocí laserové operace
Existuje několik metod odstranění vystouplých křečových žil. Pokud máte viditelné žíly na nohou a nevíte jak se jich zbavit, v BcD Clinic vám je odstraní pomocí šetrné laserové operace, kterou lze provést v lokální anestezii.
Laserový zákrok se používá v případě postižení velkých povrchových žil se zpětným prouděním (refluxem). Je prováděna endovaskulárním laserem - tzv. EVLT metodou.
Výhody laserové operace
● Není nutná hospitalizace, ošetření probíhá ambulantně.
● Zákrok je málo invazivní.
● Nižší pooperační komplikace.
● Minimum jizev a lepší estetický výsledek.
● Minimální bolestivost zákroku.
● Kratší doba nošení elastických punčoch po operaci (1-2 týdny).
● Není potřeba být v pracovní neschopnosti.
Průběh laserového zákroku
Před každým zákrokem je důležité provést ultrazvukové vyšetření žilního systému dolních končetin. Další součástí vyšetření jsou biochemické laboratorní odběry, vyšetření EKG a doporučení interního lékaře. Je kladen velký důraz na prevenci tromembolických příhod.
Je-li zákrok prováděn v lokální anestezii, jsou cítit pouze vpichy při aplikování anestetika. Následně se zasune laserové vlákno do žíly k ošetřovanému místu. Za pomalého vytahování vlákna vzniká efekt termokoagulace, což vede k zatavení celé žíly nebo jejího úseku. Uzavření žíly trvá přibližně 2-3 minuty a celý zákrok zhruba 30-40 minut.
Zbývající křečové žíly lze následně odstranit buď chirurgicky během stejného zákroku (flebektomie), nebo je lze ponechat k postupnému zmenšování až do úplného vymizení.
Jak dlouho trvá účinek?
Operace křečových žil laserem je velmi účinná, nicméně jejich návrat není nikdy zcela vyloučen. Má za úkol odstranit poškozené a viditelné křečové žíly, nevyléčí však onemocnění.
U všech výkonů spojených s křečovými žilami se návratnost pohybuje kolem 20-30 % po zhruba 10 letech. Z krátkodobého hlediska je laserová metoda srovnatelná s ostatními operačními postupy.
Základní prevence
Kromě nošení kompresních punčoch je velmi důležité dodržet další základní režimová opatření: snížení nadváhy a statické zátěže končetin (dlouhé sezení či stání), kouření. Je také potřeba mít dostatek pohybu s dynamickou zátěží - chůze, běh, jízda na kole.