Pracujete ve výškách? Minimalizujte riziko zranění

práce

Výškové práce vždy představují potenciálně nebezpečnou činnost, a proto je velmi důležité předcházet jakýmkoliv rizikovým situacím. Nejen pracovní oděvy, ale především ochranné pracovní pomůcky mohou ve výškách významně zvýšit vaši bezpečnost.

Myslet na svou ochranu během práce by měli především pokrývači, tesaři, pracovníci energetických společností, kominíci, ti, co provádějí rizikové kácení stromů, dělníci na stavbách a další pracovníci, kteří se během práce pohybují ve výšce větší než 1,5 m nad úrovní terénu. Výběr pracovních oděvů a pomůcek je vhodné konzultovat s odborníky, ideálně přímo při nákupu. U TOMIS CZ najdete nejen vše co potřebujete pro práci ve výškách, ale v kamenné prodejně si můžete vybavení osahat a poradit se s proškoleným personálem. Více o společnosti zde.

Pracovní oděvy pro výškové práce

Práce ve výškách se v drtivé většině případů provádí venku, takže byste pracovní oděv měli volit především podle aktuálních povětrnostních podmínek. Výrobci pracovních montérek, kalhot, bund, triček a dalších oděvů myslí na to, že pracovní podmínky jsou různorodé, takže si můžete vybrat oděv klasický, nepromokavý, zateplený, odolný proti teplu, nehořlavý, s reflexními prvky, antistatický i protipořezový. Oděv by vás neměl omezovat v pohybu a rozhodně by neměl nikde plandat nebo překážet. Samozřejmostí by měla být i vhodná pracovní obuv, která by měla mít protiskluzovou podrážku.

Ochranné pracovní pomůcky vhodné při práci ve výškách

K minimalizaci rizika se používají ochranné pracovní pomůcky zajišťující ochranu proti pádu z výšky. Základ pro práci ve výškách tvoří polohovací pásy a postroje proti pádu z výšky, zachycovače pádu, tlumiče pádu, lana, karabiny, pomůcky pro kotvení a jednotlivé spojovací a polohovací pomůcky. Před každým použitím by měly všechny pomůcky projít kontrolou.

Zásady bezpečné práce ve výškách

Při výškových pracích vždy dodržujte tzv. ABC systém, který je účinný pouze tehdy, pokud jsou dodrženy všechny jeho části:

 

Bod A - zajištění kotevního bodu a kotevního zařízení

- Kotevním bodem se rozumí využití certifikovaného prvku či únosné části konstrukce (lešení, stavební nosník atd.), ke kterému se připojuje spojovací prvek.

 

Bod B - použití zachycovacího postroje

- Jedná se o celotělový zachycovací postroj nebo polohovací pás, které mají za účel zachytit osobu během pádu a po pádu.

Náš tip: Celotělový postroj Lanex LX5 XPSHLX5 s hliníkovými rychlosponami, předním a zadním kotevním prvkem a polohovacím pásem.

 

Bod C - využití spojovacích prostředků

- Tvoří mezičlánek mezi zachycovacím postrojem a kotevním bodem. Může jít o polohovací prostředky, lana s tlumičem pádu či samozatahovací zařízení.

Náš tip: Tlumič pádu CHIMANGO 4. Tlumič s lanem a karabinou má 1,5 a splňuje normy EN 355, EN 362, EN 354.

Součástí výškových prací by vždy mělo být také důkladné proškolení všech pracovníků a seznámení z evakuačním a záchranným plánem. Více o Bezpečnosti práce ve výškách a nad volnou hloubkou najdete na portálu mpsv.cz.

 

Mohlo by Vás zajímat: 10 tipů na pohodlnou pracovní obuv

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže