Asi každý z nás se už někdy dostal do situace, kdy mu na konci měsíce scházelo pár tisícovek. Situaci řešil buďto půjčkou u známých, přátel, či rodiny, anebo se poohlédl po nějaké mikropůjčce.
Mikropůjčky jsou v našich podmínkách poměrně oblíbeným úvěrovým produktem. Taková půjčka před výplatou může být efektivní a jednoduché řešení náhlého problému, je ale potřeba vědět, jak ji vybírat a na co si dát při jejím výběru pozor.
Praktické „desatero“ zodpovědného výběru půjčky
1. Důkladně zvažte nezbytnost půjčky
2. Půjčka v žádném případě nesmí negativně ovlivnit vaši životní úroveň
3. Oslovujte pouze známé a ověřené společnosti
4. Nabídku půjček mezi sebou důkladně porovnejte
5. Čtěte smlouvy a obchodní podmínky až do konce
6. Kromě výše úroku by vás mělo zajímat také RPSN
7. Nenechte se do podpisu smlouvy tlačit
8. Pokud je to alespoň trochu možné, vyhněte se půjčkám pro problémové klienty
9. Nikdy neplaťte žádné poplatky předem (vyjma 1 Kč ověřovacího poplatku)
10. Najděte si o daném poskytovateli půjčky maximum informací
Důvěřujte, ale prověřujte
Peníze do výplaty jsou většinou synonymem pro nebankovní půjčky. Ačkoli nedávná regulace úvěrového trhu v ČR prakticky odstranila nesolidní poskytovatele, stále existuje několik společností, které fungují v tzv. „přechodném období“ a nepočítají s tím, že by po jeho skončení získaly licence od ČNB. I nyní je proto potřeba držet se jisté obezřetnosti a vybranou společnost důkladně proklepnout. Zapátrejte v internetových fórech a diskuzích, pročtěte si reference, popřípadě se poptejte ve vašem okolí po půjčce, s níž byli vaši známí či rodina spokojení.
RPSN nemusí být všude
Pozornost věnujte také úroku a hodnotě RPSN. Obecně platí, že čím menší, tím lépe pro vás. Bohužel u půjček menšího rozsahu s krátkou dobou splatnosti nemusí být RPSN dle zákona povinně uváděno. Výslednou cenovou nabídku tak získáte až po tom, co vyplníte nezávazný formulář anebo navolíte konkrétní částku a splatnost na webové stránce poskytovatele. Pokud se vám zdá nabídka nevýhodná, pochopitelně jí nemusíte přijmout a raději se poohlédnout někde jinde.
Ověřovací poplatek a termíny
Spoustu žadatelů o půjčku uvede do rozpaků také tzv. ověřovací poplatek. Tento poplatek – nejčastěji ve výši jedné koruny – požadují společnosti k ověření bankovního účtu žadatele. Jakmile poplatek dorazí, obratem odesílají peníze. V takovém případě jde o standardní proces, z něhož nemusíte mít obavy. Mnoho věřitelů také zajímá, kdy jim vypůjčené peníze dorazí na bankovní účet. Pokud se účty věřitele a žadatele shodují, peníze můžete získat v rozmezí několika hodin. V opačném případě půjde o několik pracovních dnů (zpravidla 1 až 2).
U půjček pro problémové klienty počítejte s vyšším úrokem
Zajímáte se o půjčky bez doložení příjmů anebo půjčky bez registru? Pak mějte na paměti, že se vaše pozornost upnula k půjčkám pro problémové klienty. Riziko, které společnosti tímto úvěrováním podstupují, se musí pochopitelně někde odrazit. Nejčastěji samozřejmě jde o výši úroků. Pokud tedy můžete příjem doložit a v registrech nemáte žádný negativní záznam, bude rozumnější, pokud zažádáte o půjčku mimo tuto kategorii.