Jak upravit exteriér domu

Vlastníte-li dům, s největší pravděpodobností je u něj i pozemek. Ať malý či velký, měl by být i pro vás místem, kam se rádi vracíte po celodenní námaze a kde si odpočinete. Navíc okolí domu je hned na první pohled podrobeno hodnocení přátel, sousedů, hostů. Tak proč neudělat dobrý dojem?


Můžete samozřejmě svěřit úpravy od začátku až do konce odborné firmě, bude to ale finančně nákladné. Upravíte-li si okolí sami, čeká vás námaha a práce, ale dobrý pocit, že jste dokázali zahradu vybudovat vlastníma rukama. A i manuální práce může být relaxem.

Naskicujte pozemek, doplňte obrysy domu, naplánujte a zakreslete chodníčky, příp. terasu. Označte místa, kde budou stromy, záhony pro květiny, podpůrné zdi. Rozdělte si projekt na několik fází. Pak můžete pracovat pomaleji. Konzultujte plán se zahradním architektem. Ukažte mu své nákresy. Můžete dostat dobrou radu a bude vás to stát méně, než kdyby architekt prováděl celý rozkres od nuly.

Na cestičky použijte štěrk, drcený kámen, betonové desky v kombinaci s litým betonem. Vyhněte se zaobleným oblázkům a hladkým kamenům, po dešti fungují jako kluziště. Prorůstající plevel v chodnících ničte, jak jen to jde.

Stávající terasu nebo posezení na zahradě vybavte nenákladným venkovním nábytkem. Mohou to být kusy z výprodeje, zahradní nábytek na inzerát. Dobře se nakupuje při slevách na konci roku. A i nově natřený starý stůl a židle po babičce může být velmi působivým doplňkem. Na zem dlažbu nebo vhodné koberce, kolem keramické květináče s květinami (pokud ještě nekvetou vaše výsadby, vhodně nahradí prozatím kvetoucí záhony), lucerny, lampy či svíčky pro večerní atmosféru.

Trávu sečte každých šest týdnů během letních měsíců. Hnojením si zajistíte pěkně zelený trávník. Oblé obrysy květinové zahrady vám pomůže docílit zahradní hadice, jednoduše ji použijete jako okraj. Ten pak zasypete kamínky, aby trávník nepřerostl do zahrady.

Čeká vás nemalá investice do květin, stromů a keřů. Vyberte takové, které rostou ve vaší oblasti, pak je předpoklad, že se uchytí a budou krásně kvést. Jednoletky sázejte v menším množství, za rok můžete nasadit jejich rozmnožená semínka a přidat další druhy letniček. Krásně tak zaplníte květné záhony. Semínka si předpěstujte např. doma za okny a ušetříte. Stromy a keře se dobře nakupují na konci léta ve výprodejích. Pokud máte možnost, kupte vzrostlejší strom. Roste totiž pomalu a tak se z něj můžete těšit o několik let dřív. Ovšem pozor, velké stromy mají vliv na krajinu, proto je třeba poradit se s odborníkem. Některé druhy stromů mají sice menší vzrůst a kmen, ale lepe snáší přesazování a porostou rychleji.

K zahradě neodmyslitelně patří zahradní domek nebo alespoň domek na nářadí, zahradní výbava i venkovní nábytek je třeba uložit. Využijete-li pro takovou stavbu kontejnery, má to řadu výhod. Rychle se vybudují, bez hloubení základů, za krátký čas bez ohledu na počasí. Nemusíte se bát – skladové kontejnery použité jako mobilní stavba vám nenaruší celkový ráz okolí domu. Dají se obložit přírodními materiály – dřevem, keramickými obklady. Jste-li kynolog nebo vlastníte vzácné ptáky a dravce – kotec a voliéra jdou tímto způsobem dobře postavit.

Sanitární kontejnery se dají rozšířit nebo přemístit. Po letech zahradní domek posunete do jiné části zahrady, rozšíříte jej o pergolu s grilem a na původním místě vysadíte záhon hortensií nebo vybudujete skalku.

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže