Na co se soustředit při výběru venkovního osvětlení?

venkovního osvětlení

Osvětlení zahrady dokáže dát celému prostoru úplně novou estetiku či vytvořit pocit luxusu, zvláště v kombinaci s dalšími designovými zahradními prvky. Současně má však také velký bezpečnostní význam, osvětlená zahrada nebo prostor před domem je zkrátka pro potenciálního zloděje větším rizikem než ta neosvětlená. Výběr ideálního venkovního osvětlení se bude vždy řídit tím, co konkrétně bude daný zdroj osvětlovat, kde bude umístěn, jaké vlivy na něj budou působit apod.

Základní typy zahradních svítidel

Zahradní svítidla lze dělit podle různých parametrů. Tím nejčastějším je však konkrétní použití a design svítidla. Může se jednat např. o nástěnná světla umisťovaná na stěnu domu, která mohou poskytovat užitečné osvětlení prostoru před vchodovými dveřmi. Další populární kategorií jsou samozřejmě závěsná světla do pergoly, pod kterými se za teplých letních večerů tak krásně sedí a povídá s přáteli u skleničky dobrého vína.

Zapomínat nesmíme ani na venkovní osvětlení v podobě zahradních lamp. Pokud mají podobu klasického sloupového osvětlení, hodí se do větších zahrad a dodávají jim punc rozlehlého a exkluzivního prostoru. Nejrůznější zahradní cestičky, jezírka, skalky apod. mohou velmi elegantně osvětlovat také zdroje světla, které jsou buď přímo zapuštěné v zemi, anebo jsou umístěné velmi nízko u země. V takovém případě míří jejich světlo směrem vzhůru, což opět umožňuje vytvořit velmi zajímavé efekty a nasvícení různých zahradních prvků a objektů.

Technické parametry a bezpečnost

Co se intenzity světla vhodného pro venkovní osvětlení týče, záleží samozřejmě na tom, co od něj budeme očekávat. Zdroje s nižší svítivostí jsou vhodné pro osvětlení již zmíněných cest a chodníčků, kde zjednoduší orientaci. Výkonnější zdroje jsou naopak lepší na místa, kde budou lidé sedět u jídla, stolních her nebo časopisu. Dobré osvětlení silnějším zdrojem si zaslouží také okolí zahradního grilu.

Pozornost věnujte také energetické třídě světelných zdrojů. V tomto případě platí to samé jako u osvětlení vnitřního, tj. energetická třída A++ coby nejúspornější a třída E jakožto nejméně úsporná. V čem se naopak výběr venkovního osvětlení liší od výběru toho vnitřního je zajištění bezpečnosti.

na co se soustredit pri vyberu venkovniho osvetleni 1

Zahradní světla musí čelit povětrnostním vlivům, a proto je třeba, aby měla příslušné krytí. U světel, která budou sice venku ale někde pod stříškou, tj. budou chráněny před přímým deštěm nebo jiným zdrojem vody, by mělo být krytí třídy IP44. Světla, která budou naopak v zahradě umístěna volně a tudíž potenciálně v přímém styku s vodou, budou muset disponovat alespoň krytím IP68.

Otázkou je taktéž napájení osvětlení. Lze jej samozřejmě napojit na rozvody. V takovém případě je na místě zkonzultovat způsob realizace s odborníkem, který navrhne přesnou podobu zapojení, zkontroluje, zda jsou dostatečné jističe apod. Druhou možností je využít bateriové napájení. Pro zahradní osvětlení se ale nabízí také využití solární energie. Pokud je jištěno právě bateriemi, jedná se o spolehlivé, ekologické a úsporné řešení.

Speciální funkce a doplňky

Venkovní osvětlení lze doplnit o některé užitečné doplňkové funkce. Jedná se především o detektor pohybu spínající světlo kdykoliv projdete kolem a nemusíte proto vždy k vypínači. Dalším užitečným a efektním doplňkem je určitě možnost měnit intenzitu a barvu osvětlení jednotlivých zdrojů. Tím se opět otevírají prakticky nekonečné možnosti při vytváření atmosféry zahrady.

Venkovní osvětlení je zkrátka velmi působivou součástí každé zahrady, které má celou řadu pozitivních vlastností a uvažovat o něm se vyplatí každému majiteli zahrady.

Zdroj obrázku 1: travis manley / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: AVN Photo Lab / Shutterstock.com

susenky

 

Pravdu

magazín pro muže