Akné je nejčastějším kožním onemocněním, který postihuje lidi všech věkových kategorií. Mnozí si myslí, že akné je jen záležitostí v době dospívání, ale jeho příčiny jsou mnohem komplexnější a pupínky se mohou objevit i na dospělé tváři či v dekoltu. Co tedy způsobuje akné, stojí za ním pouze hormony nebo v dospělosti hrají roli i další faktory? Jaké jsou jeho různé formy a jakými způsoby se ho můžeme jednou provždy zbavit? Zásadní je nezapomínat na každodenní rutinu, změnit komplexně životní styl a jídelníček, aby neměly červené hnisavé pupínky žádnou šanci.

Hormony v hlavní roli

„To víš, to jsou hormony a jejich kolísání v době puberty, s tím nic nenaděláš!“ Tuto větu jistě slýchají teenageři od svých rodičů či prarodičů, protože hlavním viníkem vzniku akné v době dospívání je hormonální nerovnováha. Dochází totiž při ní k nadměrné produkci kožního mazu, který spolu s nečistotami a odumřelými částečkami kožních buněk ucpává póry.

Reakcí organismu je pak zánět, který vyvolá na povrchu pupínek, uvnitř kterého se ukrývá hnis. Nejhorší je pak vymačkávání těchto beďarů, kdy se bakterie rozšiřují na větší plochy. V dospělosti se hormony ozývají u žen při menstruaci, v těhotenství nebo v menopauze, s akné se potýkají i maminky v šestinedělí.

Další faktory vzniku akné

Akné je chronické kožní onemocnění, které se ale objevuje i v dospělosti, kdy se přidávají další vlivy. Mezi nejzásadnější patří stravování, kdy potraviny s vysokým obsahem cukrů a tuků vedou nejen k nadváze a obezitě, ale též ke zhoršení stavu pleti. Pokožce nesvědčí ani velké množství soli, konzervantů, barviv a dalších aditiv, které bývají obsažené v cukrovinkách, ve sladkostech, v masných a v mléčných produktech nebo v průmyslově vyráběných potravinách.

Neméně podstatný vliv má dlouhodobý stres ve spojení s nedostatkem spánku. Tělo trpí a nemá čas na regeneraci, k tomu stresové hormony vedou k rozvinutí zánětů v těle, což se projevuje i na pokožce. Pleti škodí rovněž znečištěné ovzduší a smog.

Čištění i správná hydratace

Jednou za měsíc použít zázračný krém a je po uhrovité pokožce? Žádný tajemný prostředek proti akné neexistuje, základem je každodenní čištění pleti. Dvakrát denně se musí z povrchu kůže odstranit přebytečný maz, bakterie, nečistoty a odumřelé částečky buněk. Co se naopak nesmí je vymačkávat pupínky, vytékající hnis totiž zanese bakteriemi další póry.

Po vyčištění následuje fáze hydratace, kdy se pleť musí ošetřit vhodným krémem s nekomedogenními účinky, aby se póry hned nezanesly. Při pobytu na slunci je pak nezbytné v létě i v zimě pleť chránit přípravkem s vysokým ochranným faktorem pro zamezení tmavnutí jizev.

Zdravá strava nejen kvůli postavě

Proč jíst zdravě? Určitě kvůli celkovému zdravotnímu stavu, a hlavně kvůli postavě, ale vhodná strava má samozřejmě pozitivní vliv i na kůži. Naopak přemíra cukrů, tuků, trans-tuků, dochucovadel a solí má neblahý dopad na pokožku, která je mnohem citlivější vůči zánětlivým reakcím.

Při akné je vhodné zařadit potraviny s antioxidanty, zejména s vitamínem C a E, dále se zinkem, vyhýbat se výrobkům s chilli nebo s pálivým kořením, které mohou ještě více dráždit. V rámci pitného režimu se radí vyloučit sycené sladké a kofeinové nápoje a dodat tělu alespoň dva litry čisté vody denně.