V určitých profesích je nošení ochranných pracovních pomůcek povinné. Jejich poskytnutí pracovníkům zaměstnavatelem je dáno zákoníkem práce. Mezi ochranné pracovní pomůcky spadá jak ochranný oděv a obuv, tak i další pomůcky, například ochranné brýle, špunty do uší či helmy. Jaké vlastnosti by takové pomůcky měly splňovat?
Ochranné pracovní pomůcky na míru
Jelikož každý jedinec je jiný, je důležité brát to v potaz i při výběru ochranných pomůcek pro zaměstnance. Každému pracovníkovi musí dané ochranné pomůcky perfektně padnout. V praxi to znamená, že například ochranné brýle nesmí nikde tlačit a skvěle chránit oči, aby nedošlo k jejich poškození sebemenší částečkou. Jakékoliv nepohodlí, které by vyplývalo ze špatně padnoucích ochranných pomůcek by totiž mohlo vést k pracovnímu úrazu.
Pevná a ochranná obuv
Ať už zaměstnanec pracuje ve výrobě nebo v zemědělství, na stavbě či ve skladu, zaměstnavatel by mu měl zajistit pevnou pracovní obuv. Hlavní parametry, na které se u pracovních bot zaměřit jsou:
· prodyšnost,
· reflexní prvky,
· pevnost,
· protiskluzová podrážka,
· zdravotnická vložka.
Jelikož pracovní doba se může pohybovat od šesti do dvanácti hodin, je ochrana nohy a pohodlí při práci nezbytné.
Perfektně padnoucí oblečení
A zaměstnavatel by neměl podceňovat ani kvalitní pracovní oblečení. Prioritou by měla být kvalita, odolnost a pohodlí. Nikdo nechce trávit většinu dne v nepohodlném oděvu, který jej škrtí a znemožňuje mu pohyb. Nejlepší je směs bavlny a syntetických materiálů, protože v takových oděvech se člověk cítí příjemně a zároveň jsou savé. Takže zajišťují odvod potu.
Součástí zajištění správného pracovního zázemí je také poskytnutí pracovních ochranných pomůcek, oděvů a obuvi. A zákoník práce jasně stanoví, že je zaměstnavatel povinen tyto položky svým zaměstnancům poskytnout.
Zdroj obrázku: Kzenon / Shutterstock.com