Přemýšlíte, jestli si letos zatopíte klasickým dřevem nebo zkusíte dřevěné brikety? Jistě vás zajímá, jestli se topení briketami vyplatí a čím jsou specifické. Dokáží udělat stejně dobrou službu jako palivové dřevo nebo jsou lepší?
Palivové dřevo vs Brikety
Dřevěné brikety na topení mají tvar kompaktních palivových bloků, které se vyrábějí z lisovaných biomateriálů, většinou z dřevní masy nebo biomasy. Nejčastěji mají podobu kvádrů (hranolů) nebo válců připomínajících dřevěná polena.
Palivové dřevo je tradiční volbou pro mnoho domácností. Vyznačuje se přírodními vlastnostmi, typickou vůní při hoření a estetickým přínosem, zvláště při topení v otevřených krbech. Dřevo má však své specifické požadavky, jako je správné skladování a dostatečné vysušení, aby dosáhlo optimální výhřevnosti. K dispozici je palivové dřevo tvrdé (dub, buk, …) a měkké (bříza, smrk, …), kdy tvrdé nabízí vyšší výhřevnost a delší dobu hoření, což přispívá k efektivnějšímu vytápění.
V čem se tedy liší topné brikety od palivového dřeva?
Dřevěné brikety a jejich plusy
Když v krbu zapálíte dřevo, máte jistotu příjemné atmosféry a typické vůně linoucí se z kamen. Proč si tedy topení dřevěnými briketami získává stále větší oblibu, když palivové dřevo patří ke klasice?
- Dřevěné brikety jsou skladné - Díky tomu, že se brikety prodávají v kompaktních balících, nejsou náročné na skladovací prostor. Jednotlivé balíky i celá balení, která si můžete nechat dovézt a složit na paletách, zaberou méně místa než štípané palivové dřevo nebo uhlí.
- Můžete s nimi topit hned - Při nákupu dřeva ho musíte před použitím nechat nejprve přibližně dva roky vyschnout. Když chcete koupit rovnou suché dřevo, připlatíte si. S dřevěnými briketami je to jinak - koupíte, rozbalíte balík, topíte. Je to jednoduché!
- Brikety mají větší výhřevnost - To znamená, že vám stačí menší množství briket v porovnání se dřevem, abyste dosáhli stejného tepelného komfortu.
- Hoří déle než dřevo - Brikety mají díky lisování velmi vysokou hustotu, a proto vydrží hořet delší dobu než dřevěná prkna. Dokonce existují speciální noční brikety, u kterých je doba hoření ještě prodloužena.
- Produkují méně zbytkového popela - Z briket zbývá jen velmi málo popela, takže nebudete muset tak často vymetat popelník a čistit kamna. Uvádí se, že brikety produkují pouze 1 % popela (uhlí například okolo 20 %).
- Jde o ekologické palivo - Zpracováním dřevní masy a biomasy se využívá obnovitelný zdroj materiálu, který je navíc CO2 neutrální.
Výhody palivového dřeva
I když dřevěné brikety mají mnoho výhod, jako je vyšší výhřevnost, méně popela a snadnější skladování, palivové dřevo může mít také své důvody pro využití, a to i přes některé nevýhody. Volba mezi palivovým dřevem a briketami závisí na individuálních potřebách, preferencích a okolnostech uživatelů. Každý typ paliva má své místo a výhody v závislosti na konkrétním způsobu topení a životním stylu. Zde jsou některé důvody, proč lidé volí palivové dřevo místo briket:
- Cena: Palivové dřevo je obvykle levnější než dřevěné brikety. To může být klíčovým faktorem pro ty, kteří mají omezený rozpočet na vytápění.
- Dostupnost: Palivové dřevo je často snadněji dostupné, zejména v oblastech, kde je lesnictví rozšířené. Mnoho lidí si může dřevo sami nařezat a připravit, což snižuje náklady.
- Přizpůsobitelnost: Palivové dřevo můžete snadno upravit na požadovanou velikost, což vám umožňuje přesně přizpůsobit palivo pro různé typy kamen a krbů.
- Tradiční způsob topení: Pro mnohé je topení palivovým dřevem tradičním a oblíbeným způsobem, který přináší specifickou atmosféru a vůni.
Topení briketami - kde s nimi můžete zatopit?
Pokud vás topení dřevěnými briketami oslovilo, je dobré vědět, v jakých typech kamen a krbů je můžete využít.
Dřevěné brikety jsou vhodné pro:
- kotle na dřevo, uhlí, dřevoplyn,
- kamna na dřevo a uhlí,
- krbová kamna.
Výhodou je, že můžete zkombinovat i oba typy paliva - štípané dřevo a brikety. Dřevem můžete například topit přes den a brikety můžete použít na noc.
Jak na to, aby vám brikety pěkně hořely
Naučit se správně topit briketami není žádná věda. Stačí dodržovat jednoduchý postup:
- Pro zapálení ohně použijte podpalovač, kousky dřeva nebo rozříznete jednu briketu na menší části a rozdělejte oheň klasickým způsobem.
- Nechte otevřený přívod vzduchu, aby se oheň mohl rozhořet.
- Jakmile se oheň dostatečně rozhoří, můžete zavřít přívod vzduchu, rozhrnout žhavé kousky briket a přiložit.
- Topeniště zaplňujte maximálně do poloviny. Brikety během hoření zvětšují svůj objem. S přikládáním to nepřehánějte, protože brikety mají větší výhřevnost než dřevo a mohlo by se lehce stát, že si zatopíte “až moc”.
- Během topení je ideální, když je přívod vzduchu zavřený. Brikety nehoří stabilně klasickým plamenem, ale po fázi hoření ještě několik hodin žhnou.
Vyzkoušejte brikety, pro začátek třeba v menším množství, a uvidíte, že vás tento typ paliva příjemně překvapí svým komfortním použitím a efektivním výkonem.
A kde brikety či palivové dřevo koupit?
Oba typy paliv najdete např. v nabídce Dřevodiskont, společnosti zaměřující se na prodej briket, palivového dřeva a řeziva. Palivové dřevo můžete pořídit již kompletně připravené – vysušené, naštípané a nařezané. Vše si navíc můžete nechat jednoduše dovézt a složit pomocí hydraulické ruky. Společnost za určitých podmínek nabízí dopravu v okolí provozoven ZDARMA. Více na stránkách www.drevodiskont.cz