„Až seženu řemeslníka…!“ Každý si může doplnit, jakou část bytu nebo domu zrekonstruuje, ale šikovných zedníků je pomálu, proto je čas nakoupit materiál a pustit se do práce svépomocí. V současné době existuje velké množství různých návodů, příspěvků na YouTube, které poradí s drobnými opravami nebo kutilstvím. Vyměnit umyvadlo, opravit vanu nebo zrekonstruovat koupelnu opravdu není věda, ve specializovaných stavebninách navíc odborníci rádi poradí. Na co při domácí rekonstrukci nezapomenout?
Vědět, co dělat
Pustit se do práce v neděli po snídani a nemít přesný plán není úplně nejlepší nápad. Veškeré práce je třeba naplánovat, ideálně rozepsat s přesným rozpisem potřebného materiálu, který lze pořídit v levných stavebninách přímo v Praze. Neméně důležité je dopředu vědět, zda je potřeba pro dané práce ohlásit vypnutí přívodu vody jen v bytě nebo v celém bytovém domě. Ještě před započetím veškerých aktivit je namístě mít připravené požadované nářadí včetně příslušenství, kotvící nebo jiný materiál, který je pro dokončení úkolu potřeba.
Pozor na výdaje
Většina kutilů se pouští do oprav a rekonstrukcí svépomocí pro úsporu peněz. Jeden z prvních úkolů je tak stanovení rozpočtu včetně všech položek, které je třeba koupit ve stavebninách Praha, kde poradí s výběrem stavebního materiálu i namíchají konkrétní barvy pro malování. Při plánování je dobré si nechat alespoň desetiprocentní rezervu pro případ, že se nebude dařit a vždy je třeba mít v záloze někoho, kdo poradí nebo pomůže při potížích, kdy nejde zastavit voda, nepasuje trubka či dojde ke zkratu na elektroinstalaci.
Menší cíle vyhrávají
Pustit se do rekonstrukce koupelny bez zkušeností nebývá nejlepší nápad, proto je dobré se řídit příslovím „dvakrát měř, jednou řež“. Opatrnost je na místě při práci s vodou, odpady nebo elektřinou. I když jde jen o připojení nového lustru nebo elektrického sporáku, při neznalosti je vhodnější kontaktovat elektrikáře, obdobně je nutné postupovat u plynových spotřebičů, u kterých hrozí, že špatným připojením dojde k úrazu nebo nehodě, ale také ke ztrátě záruky nebo ke krácení pojistného plnění při případné škodné události.