Pravdu.cz   Kontakt | RSS | Login

Z domova | Ze světa | Ostatní | Zábava | Vyhledávání | Kvíz NOVÉ!

11.září 2001 | Byznys | EU | Konspirace | Krize | Mystéria | UFO | Věda | Záhady | Zajímavá videa | Znamení zvěrokruhu

Svět řídí jedna superkorporace!

Svět řídí jedna superkorporace!

Nejde přitom o konspirační teorii, ale o realitu – dokázali to výzkumníci Curyšské univerzity.

5.04.2012 14:30:15   heartblue   Ze světa

Badatelé své závěry založili na analýze spojení 43 000 nadnárodních společností. „Realita je natolik složitá, že jsme museli odhlédnout od dogmat, jako jsou různé teorie spiknutí nebo teorie volného trhu. Vycházíme z faktů,“ konstatuje teoretik komplexních systémů James Glattfelder, který je autorem výzkumu. Švýcaři zpracovali data z databáze Orbis 2007, která obsahuje 37 milionů firem a investorů.

 

Z předchozích výzkumů sice vyplývalo, že světovou ekonomiku ovládá poměrně malá skupina firem a bank, ale nikdo se nezabýval vztahy mezi těmito korporacemi a jejich dceřinými společnostmi. Z analýzy 43 060 firem sestavil švýcarský tým model rozdělení ekonomického vlivu nadnárodních firem přes jejich dceřiné nebo přidružené společnosti. Vědci tak určili jádro z 1318 nadnárodních korporací, které mají mimořádně těsné propojení. U těchto firem se našly konexe přes dvě nebo více firem.

 

Superjádro

I když jejich oficiální příjmy stěží převyšují 20% celosvětového zisku, skrze své přidružené firmy ovládají většinu světových společností. V chapadlech těchto nadnárodních monster se tím pádem soustřeďuje 60% celosvětových příjmů. Z toho řetězce se výzkumníkům podařilo vyčlenit jakési super-jádro, které tvoří 147 společností. Jejich aktiva jsou navzájem natolik propojená, že jsou téměř společným vlastnictvím. Díky tomu má neoficiální finanční konglomerát kontrolu nad 40% celosvětového korporačního bohatství.

 

Riziko nestability

Riziko takové propojené sítě spočívá v nestabilitě, může se totiž zhroutit. „Když jedna společnost má potíže, šíří se to dále,“ upozorňuje Glattfelder, který se domnívá, že společnosti se takto propojují z obchodních důvodů, a nikoli proto, že by chtěly ovládnout svět. Mají příliš různé zájmy, což jim brání mít skutečnou politickou moc, ale na druhé straně mohou jednat jako „jeden muž“, když budou bránit své společné zájmy. Jedním z takových zájmů je, že na situaci nebudou chtít nic měnit, protože jim vyhovuje. Existence globální „superkorporace“ je velmi důležitá také z hlediska faktické politické svobody jednotlivých národů, jak to můžeme pozorovat na situaci Islandu nebo Řecka, nebo i z hlediska svobodné vůle celé Evropské unie.

 

Většina z těchto superkorporací působí v oblasti finančnictví. Mezi TOP 50 patří např. Barclays PLC, Goldman Sachs, Capital Group Companies Inc., FMR Corporation, AXA, dále Deutsche Bank AG, Bank of America Corporation, Allianz SE či BNP Paribas.

 

 

Zdroj: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2051008/Does-super-corporation-run-global-economy.html

 

Autor: heartblue

Přidat komentář |0|  


Články ve stejných kategoriích:

Korporace   Svět   Konspirační teorie  



Hledat na Pravdu.cz skrze Google

Vyhledávání na Pravdu.cz

Pravdu.cz nepíšeme z garáže, ale z virtuální kanceláře. Jen tak Vám můžeme přinášet pravidelně aktualizovaný a kvalitní obsah s přijatelnými náklady. Ve virtuální kanceláři nejen sídlíme, ale také ji poskytujeme. Chcete vědět, jak podnikat s minimálními náklady? bullet

Nepřehlédněte

Nate Silver – Muž, který počítá budoucnost


 

Project Camelot: Plán iluminátů na třetí světovou válku


 

Vizionář Peter Joseph o současném systému

Nate Silver – Muž, který počítá budoucnost
 
Project Camelot: Plán iluminátů na třetí světovou válku
 
Vizionář Peter Joseph o současném systému
Statistik, který z nudy počítal výsledky baseballových zápasů. Vydělal balík v on-line pokeru. Přesně spočítal, že v roce 2008 vyhraje Barack Obama. Stal se nejlepším politickým bloggerem USA. Vidí do budoucnosti?

bullet


 
Filmový dokument s názvem Anglo-saská mise o plánech na třetí světovou válku a vyhlazení většiny lidstva, máme nyní k dispozici s českými titulky. Informace v něm obsažené jsou velmi znepokojivé...

bullet


 
Autor slavného alternativního dokumentu Zeitgeist v rozhovoru pro anglické vysílání Ruské televize (začátkem prosince 2012) vysvětluje, proč je v krizi současný politicko-ekonomický systém a co s tím.

bullet

bullet  Doporučujeme

 

Korporace


Thrive: Cesta ke svobodě z tyranie korporacíThrive: Cesta ke svobodě z tyranie korporací

Iluze volby – váš nákup ovládá hrstka firem Iluze volby – váš nákup ovládá hrstka firem

Více z rubriky Svět

Prognóza CIA pro další desetiletíPrognóza CIA pro další desetiletí

Supervulkány – sopky, které mohou zničit svět!Supervulkány – sopky, které mohou zničit svět!

Solární megaerupce hrozí ZemiSolární megaerupce hrozí Zemi

Zajímavosti a kuriozity ze světaZajímavosti a kuriozity ze světa

Více z rubriky Konspirační teorie

Čeho se bojí AmeričanéČeho se bojí Američané

Jak byl zabit Usáma bin LádinJak byl zabit Usáma bin Ládin

Konspirace – Střelba v Sandy Hook Konspirace – Střelba v Sandy Hook

9/11 – Co je nového v konspiračních teoriích?9/11 – Co je nového v konspiračních teoriích?

Titulní strana
 
Kolem Země proletí asteroid, panika není na místěKolem Země proletí asteroid, panika není na místě

Psychoanalytik zkoumá americkou zálibu ve zbraníchPsychoanalytik zkoumá americkou zálibu ve zbraních

Podívejte se, jak stát plýtvá vašimi peněziPodívejte se, jak stát plýtvá vašimi penězi

Mýty a fakta: sexuální zneužívání dětíMýty a fakta: sexuální zneužívání dětí

Island – je po revoluciIsland – je po revoluci

Více článků: Nejnovější
Nejvíce čtené
 
Čím dál víc lidí volá po revoluci jako na IslanduČím dál víc lidí volá po revoluci jako na Islandu

Mimozemšťané jsou tady - přísně tajné vzpomínky Mr. XMimozemšťané jsou tady - přísně tajné vzpomínky Mr. X

10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit 10 pozoruhodných nálezů, které věda neumí vysvětlit

Největší konspirační teorie světaNejvětší konspirační teorie světa

DNA skrývá netušené možnostiDNA skrývá netušené možnosti

Více článků: Nejčtenější
Reklama
 
Speciály
 
Demokracie v pastiDemokracie v pasti

Kdo vládne Česku?Kdo vládne Česku?

 
Nabízíme
 
Virtuální kancelářVirtuální kancelář

Založení s.r.o.Založení s.r.o.